Třídní učitelkaMgr. Jana Hromasová

Konzultace: středa 12:00 - 12:45 hod.

Jiný termín dle domluvy na

hromasova@zschlumec.cz

TŘÍDNÍ TABLO 1.A

___________________________________________________________________________________________

MASOPUST 2024

Tučný čtvrtek                        8. února 2024

Masopustní neděle             11. února 2024

Masopustní pondělí            12. února 2024

Masopustní úterý                14. února 202

Popeleční středa                  15. února 2024

Masopust je spojený s křesťanskou tradicí a slaví se tradičně během tří dnů předcházejících Popeleční středě, kterou začíná 40 dní půstu.

V Česku je spojený především s průvody masek. Různé formy průvodů a veselí jsou ovšem typické pro řadu států – ať jde o německý Fastnacht, nebo slavný karneval v Rio de Janeiro či v Benátkách.

TUČNÝ ČTVRTEK

K Tučnému čtvrtku patří hody. Na vesnicích se s tímto dnem pojí zabijačky. Hodovalo se tak na jitrnicích, jelitech nebo vepřové pečeni se zelím. Jinde na stole nesměla chybět pečená kachna. To vše se zapíjelo pivem nebo kořalkou. K tučnému čtvrtku ovšem patří i sladké tradice. Typické byly především smažené koblihy a boží milosti.

MASOPUSTNÍ NEDĚLE

Největší zábavy se ovšem odehrávaly až na Masopustní neděli. Nejdříve se rodina sešla k bohatému obědu a následně se vyráželo na tancovačku. Ta se nezřídka protáhla až do rána.

MASOPUSTNÍ PONDĚLÍ

V pondělí se často odpočívalo po protancované nedělní noci.

MASOPUSTNÍ ÚTERÝ

Poslední den před masopustní středou patřil rejům masek. Ty se seřadily do průvodu a vyrazily na obchůzku, při které nevynechaly žádný dům ve vsi. U každého stavení se zastavilo, pilo, zpívalo a tancovalo. Konce průvodu byly různé. V některých vesnicích se chodila zakopávat basa, na znamení, že si na ni nikdo nezahraje, jinde se na závěr popravila maska kobyly nebo zastřelil medvěd. Zábava pak pokračovala do večera, ale nikoli přes půlnoc. S příchodem Popeleční středy totiž začínal tradiční půst.

ROK 2024 JE ROKEM DRAKA

10. února 2024

V rámci projektu zaměřeného na kulturní rozmanitost přivítaly děti z 1. A nový lunární rok 2024 ve znamení draka.

První den prvního lunárního měsíce letos připadl na sobotu 10. února. Lunární kalendář se dodnes používá v Asii, především v Číně, Tchaj-wanu, Japonsku, Vietnamu a v Koreji.

Podle lunárního kalendáře bude rok 2024 rokem draka. Každý rok souvisí se znakem zvířete podle dvanáctiletého cyklu. Legenda vypráví příběh Nefritového císaře, nejvyššího vládce nebes, který vybral dvanáct nejzajímavějších pozemských zvířat. Draka zařadil na páté místo mezi další zvířata (krysa, vůl, tygr, králík, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a prase).

Znamení zvěrokruhu drak je symbolem pozemského štěstí a nebeské moci. Je považován za dobrosrdečného živočicha a lidé věří, že je obdařen magickými silami.

Fotogalerie:

Základní škola, Muchova 228, Chlumec - příspěvková organizace (edupage.org)

Obsah obrázku kruh

Popis byl vytvořen automaticky

#JSEMLASKAVEC aneb SBÍRKA PRO PSÍ DOMOV V ŘEPNICI

30. listopadu 2023

V pondělí 13. listopadu 2023 jsme společně oslavili „Světový den laskavosti“ tradiční sbírkou dobrot, granulí, konzerv a dalších potřebných věcí pro útulek pro týraná a opuštěná zvířata v Řepnici.

Poděkování patří všem žákům a jejich rodičům, kteří se do sbírky zapojili a před Vánoci dokázali udělat radost opuštěným pejskům a kočičkám.

Ve čtvrtek 30.11. proběhlo společné předání výsledku sbírky zástupcům útulku spojené s přednáškou a tradiční návštěvou pejska.

Třída 1. A s paní učitelkou Janou Hromasovou

Více informací:

Fotogalerie: Základní škola, Muchova 228, Chlumec - příspěvková organizace (edupage.org)

Psí domov: https://www.psidomov.cz/

LASKAVEC: https://jsemlaskavec.cz/

DOPIS RODIČŮM PRVŇÁČKŮ

Milé maminky, tatínkové, babičky a dědečkové!

Už jsme školáci. Zvládli jsme to. Udělali jsme ten důležitý krok v našem životě.

Viděli jste naši třídu, poznali jste naši paní učitelku. Navštívila nás paní ředitelka i paní starostka. Potěšily nás pomůcky pro vyučování a krásný pamětní list. Také jste nás fotografovali, abychom později měli krásné vzpomínky.

My, prvňáčci se už učíme. Prohlížíme si školu, počítáme, malujeme, kreslíme, poznáváme přírodu, zpíváme, cvičíme a hlavně si spolu s paní učitelkou povídáme. Stále nás chválí a je na nás pyšná.

Mami, tati, babičko a dědo, líbí se nám ve škole a budeme se snažit, abyste z nás měli velkou radost.

Vaši malí školáci

Fotoalbum: https://zschlumec.edupage.org/photos/?eqa=cGhvdG89Zm9ybXMvLTQ1#photos:forms/-45: