• Šikovná dvojka (Cipísek a Bueno)

     • V rámci PVP EVVO jsme se vydali do Žandova za Jirkou Hrdličkou, který doma chová káně harrisovo a sovu pálenou.

      Měli jsme možnost si sovu a káně pohladit, nakrmit i pochovat.

      Výlet jsme si moc užili.

      Jirkovi děkujeme!

      Verča Veselá, Anet Chludilová, Markét Marková

      Bylo to skvělé, když mi káně přistálo na ruce. Jmenovalo se Bueno.

      Sova se jmenovala Cipísek. Cipísek po mně lezl a hrabal se mi ve vlasech.

      Kryštof Klaban, Adam Tojnar

     • 3. místo z okresního finále ve volejbale.

     • Starší žáci ZŠ Chlumec přivezli krásné 3. místo z okresního finále ve volejbale. Všem hráčům patří velká gratulace za velký sportovní úspěch a skvělou reprezentaci naší školy.

     • STOLNÍ TENIS – DVOUHRA

     • Ve středu 3. 4. se v rámci kroužku stolního tenisu zúčastnilo 21 zájemců velikonočního turnaje ve dvouhře. Nejprve proběhly boje ve skupině a následně probíhaly zápasy play off. Atmosféra byla velmi hustá, panovala nervozita, propoceno bylo mnoho triček a došlo ke spoustě překvapení. Hráči byli rozděleni do čtyř kategorií. Úplně poprvé se uskutečnila kategorie dívek 8. a 9. tříd, kde zvítězila Valentová K. (8B), stříbro brala Khynychová V. (8B) a bronz Maree R. (8B). V nejmladší kategorii chlapců ze 4. a 5. tříd vyhrál Weisnicht D. (4B), stříbro získal Švanda V. (4B) a bronz Kocourek D. (4B). V kategorii 6. – 7. tříd zvítězil Dubský A. (6A), stříbro bral Vrbata K. (6B) a bronz vybojoval Jirsák M. (6B). V královské disciplíně, nebojme se to tak nazvat, byly boje opravdu nelítostné, sety vyrovnané, končily většinou rozdílem 2 míčků, nikdo nechtěl zkazit ani míček, natož prohrát. Ale vítěz může být jen jeden. A tím se stal Novák L. (8A), druhý skončil Wolf J. (8B) a třetí Hodan M. (9B). Ostatní účastníci si také zaslouží velkou pochvalu za bojovnost a hru fair play a také za pomoc při organizaci a počítání. Nepolevujte v tréninku a zajišťujte si parťáka na čtyřhru. Na první týden v červnu je plánován 3. ročník turnaje ve čtyřhře i s rodiči a přáteli školy. Těšíme se.

      V. Běhounková

     • ÚSPĚCH V RECITAČNÍ SOUTĚŽI

     • V sobotu 23. 3. 2024 proběhlo v DDM v Ústí nad Labem oblastní kolo v recitaci, kterého se zúčastnilo pět žáků naší školy: Tereza Švejdová, Jan Suja, Jáchym  Vocásek, Štěpánka Šeinerová a Aneta Stiborová. Všichni předvedli velmi dobrý přednes a skvěle reprezentovali naši školu.

      Ve velké konkurenci zvítězil Jáchym Vocásek, který postupuje do krajského kola.

      Blahopřejeme!

     • ÚSPĚCH NAŠICH ŠACHISTŮ

     • Žáci naší školy získali v krajském přeboru družstev mladších žáků v Litoměřicích     4. místo.

      O pěkné umístění se zasloužili: Lukáš Berka, Štěpán Berka, Zora Švecová, Vít Škoula, Anežka Škoulová, Jakub Novák a Václav Kindl.

      Blahopřejeme k úspěchu a děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

     • ZÁPIS DO 1. TŘÍD

     • PRO ŠKOLNÍ ROK 2024/2025 SE USKUTEČNÍ

      DNE 4. 4. 2024

      Další informace k zápisu najdete na webu školy v sekci Zápis. Máte-li možnost si vytisknout a vyplnit Žádost o přijetí k základnímu vzdělávání či Žádost o vzdělávání v přípravné třídě, případně Žádost o odklad, urychlíte tímto administrativní záležitosti.

      Děkujeme za spolupráci.

     • Ohlédnutí za Dnem otevřených dveří a jarním jarmarkem

     • Ve čtvrtek proběhl v naší škole Den otevřených dveří s oblíbeným jarmarkem Vítání jara. Návštěvníci měli možnost účastnit se aktivit v prostorách celé školy, mohli ochutnat různé dobroty a zakoupit si drobnosti s velikonoční tematikou. Celá akce se povedla na výbornou. Děkujeme za Vaši návštěvu, budeme se těšit opět za rok.

     • Úspěch v celonárodním finále ve finanční gramotnosti

     • Velkého úspěchu dosáhli žáci základní školy v Chlumci, když v celonárodním finále soutěže ve finanční gramotnosti European Money Quiz, který se uskutečnil moderní formou online přes aplikaci Kahoot a Youtube, obsadili v konkurenci 360 týmů z celé ČR, včetně víceletých gymnázií, 72. místo, Matyáš Višňák a Matěk Kapusta z 9. B a 19. místo Michal Dostál a Miloš Šípek z 9. A. 

      Chlapcům patří velká gratulace k výsledkům a velké díky za skvělou reprezentaci naší školy.  

     • Návštěva Fakulty životního prostředí UJEP v Ústí n. L.

     • Sebastian Marčan  6.A

      15. 3. se žáci z Ekotýmu (6. – 9. třídy) vydali na Den recyklace.

      Byly tam velmi krásné laboratoře, ve kterých jsme se mohli dovědět, co se v nich dělá. Do nějaké laboratoře jsme nemohli vstoupit, protože se tam dělaly GMO – geneticky modifikované organismy. Ale potom jsme si všichni vyzkoušeli komoru bez vzduchu. Mohli jsme tam strčit jen ruku, která byla v rukavici. I když bylo velmi těžké se do ní dostat. Některým to šlo líp, některým hůře.

      Potom, jak jsme skončili u prohlídek laboratoří, jsme se přesunuli do místa jménem chill zone, kde jsme měli výstavku všech dronů. Od obyčejného po nejlepší, co jde sehnat zatím na trhu dronů.

      Tím skončil program a všechny ještě zajímalo, jak to tady vypadá. Našli jsme i rádoby řecké divadlo, ale místo pódia tam byla obrazovka. Toto místo slouží pravděpodobně jako kino a tam jsme si dali odpočinek na svačinu
      a tímto výlet skončil.

     • Jarní úklid

     • MiniEkotýmáci už se nemohli dočkat jara, tak jedni popadli hrábě a košťata, navlékli rukavice a hurá na zahradu, kde hrabali a hrabali, pleli a kupili, zametali a nacházeli roztodivné „památky“ na návštěvníky školního pozemku ☹
      Ale také poznávali první jarní květenu, která se schovávala společně se šneky a hmyzáky ve spadaném listí. 😊
      Druhá parta se vrhla na zaprášené rostliny, které už zase zdobí společné školní prostory.
      Bylo krásně  a kromě sluníčka nás hřála i radost, že jsme mohli být užiteční 😊

     • Turisťák - 5

     • Poslední den v Bedřichově jsme si užili na výbornou! Hned po ránu nás čekal výběh na sjezdovku a následně jsme společně zdolali lanový park.

     • Turisťák - 4

     • Dnešní čtvrtý den byl opravdu náročný. Čekal nás celodenní výlet na Ještěd. I přesto, že nám počasí moc nepřálo, vše dopadlo skvěle a jsme v pořádku na chalupě.

     • Turisťák - 3

     • 3. den je znám svým odpočinkovým programem, který jsme zvolili i my. Celé dopoledne byl hrán bowling, kulečník a lasergame. Odpoledne si děti měly možnost vyzkoušet různé volnočasové aktivity dle svého uvážení. K večeru nesměla chybět ani celotýdenní hra.

     • Turisťák - 2

     • Druhý den našeho turistického výcviku, se vznášel ve víru zábavy a her. Dopoledne proběhla koupačka v aquaparku a následně jsme plnili výzvy do celotýdenní hry.

     • Žížalky

     • Ekotým získal jako odměnu za svoje environmentální aktivity v rámci mezinárodního programu
      Ekoškola vermikompostér s násadou kalifornských žížal.

      O žížalky vzorně pečují naši nejmladší – žáci z přípravné třídy společně s paní učitelkou Čápovou.

       

      Informace o vermikompostéru nastudoval Kryštof Klaban ze 7.A

       

      Vermikompostér

      Vermikompostér je několikapatrová nádoba určená ke kompostování domácího organického odpadu pomocí žížal.

      Nejčastěji se využívají kalifornské žížaly pro 2x vyšší apetit než obvyklé žížaly v Česku.

       Co patří do vermikompostéru:

      - odkrojky a zbytky zeleniny a ovoce, čajové sáčky, staré pečivo, skořápky od vajec,zbytky vařené zeleniny

      Co nepatří do vermikompostéru:

       - citrusy, masné výrobky, mléčné výrobky, tuky

      Péče:

      -   krmit 1-2 týdně

      -   teplota 5-25 °C, nejlépe 20 °C

      -   správná vlhkost

      -   až se první patro naplní bioodpadem, dáme přímo na bioodpad druhé patro, kam žížaly přelezou. Poté první patro vyprázdnit. Až se zaplní druhé patro zase dávat do prvního… a takhle pořád dokola

      -    zásobník na žížalí čaj pravidelně čistit 

      Využití:

      -   žížalí čaj – hnojivo na květiny - smíchat 1:9 s vodou

      -   vermikompost – přidává se k zemině do květináčů nebo přímo na záhon

      PS: vermikompostér si můžete prohlédnout v rámci Dne otevřených dveří, který se koná 21. 3. 2024

     • Nemáte zájem o malé morčátko? 😊

     • Žáci z PVP EVVO již podruhé byli na návštěvě Bioparku Gymnázia Teplice. Tentokráte si prohlédli vnitřní prostory – akvária, terária a voliéry.

      Viděli jsme různé zástupce živočišné říše od pavouků přes želvy až po papoušky. Některé jsme si mohli pohladit, dotknout se nebo nechat je po sobě lézt.

      Nejvíce nás ovšem oslovilo množství různobarevných malých morčátek, které jsme si mohli i pochovat a pomazlit.

      Nadšení pak vyvolala nabídka darování mláďat zdarma…nutný je jen souhlas rodičů! Máte-li zájem, stačí jen do bioparku zavolat a domluvit se.

     • Ekotým v Národním muzeu Praha

     • V tomto školním roce se „ekotýmáci“ zabývají tématem: biodiverzita přírody.

      I proto jsme navštívili Národní muzeum v Praze. Hlavním cílem byla přírodovědecká expozice Zázraky evoluce.

      Výstava ukazuje bohatství druhů živočišné říše, které se přizpůsobovaly rozličným podmínkám na Zemi. Nahlédli jsme do světa bezobratlých živočichů, ryb, obojživelníků, plazů, ptáků i savců.

     • Turisťák

     • Příjezd!

      První den odstartoval v plné parádě. Při bezproblémovém příjezdu na nás čekala výborná svíčková. Následně jsme všichni společně ušli krásných 7 kilometrů v okolí Bedřichova.

     • PŘINES CIBULI 2  

     • Milí žáci, vážení rodiče! 

      Ve spolupráci s naším ekotýmem mi dovolte Vás již podruhé přizvat k plánované akci, kterou bychom nejen chtěli zkrášlit okolí školy, ale také strávit společně nějaký čas. Vloni jsme osázeli levou část trávníku, letos se vrhneme na pravou.  

      Každý rok si mnoho z nás pořizuje na sklonku zimy na balkóny cibuloviny, jež pak nemáme možnost po odkvětu někam zasadit, a proto končí třeba i v koši. Dejme těmto cibulím šanci na další život a zasaďme je společně v prostoru školy! Pokud nějaké takové cibulky doma máte (hyacinty, narcisky, tulipánky atp.), neváhejte a buď je přineste do školy (přes třídní učitelky a učitele se ke mně dostanou) nebo je přijďte zasadit sami v níže uvedený čas. 😊 

      Pokud žádné takové cibulky nemáte, a přesto byste chtěli zasadit nějakou jarní květinu, která bude dětem každé jaro zpříjemňovat cestu do školy, můžete samozřejmě libovolné květiny (nejlépe jen samotné cibule, které jsou nyní v prodeji) také přinést a společně je zasadíme. 😊 

      Budeme se na Vás těšit! 😊 

      Kdy? 17. března ve 14 hodin před školou 

                                                                                                              S pozdravem Anna H. Šalanská 

   • Kontakt

    • Základní škola, Muchova 228, Chlumec - příspěvková organizace
    • Mgr. Lenka Suchá, reditel@zschlumec.cz
    • Kancelář 734 751 283 Školní družina 734 750 709 Školní jídelna 734 750 708
    • Základní škola, Muchova 228, Chlumec - příspěvková organizace Muchova 228, 403 39 Chlumec Czech Republic
    • 44225997
    • 5zw3tgu
    • Identifikátor ředitelství - 600 085 473
    • Učitelé mají email ve tvaru: prijmeni@zschlumec.cz (např. dusanek@zschlumec.cz)
   • Přihlášení